/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));

Psychoterapia Gestalt

Koncepcja zaburzeń

Jako psychoterapeuta Gestalt spotykam się czasem z opiniami, że reprezentowane przeze mnie podejście terapeutyczne w odniesieniu do innych nurtów psychoterapeutycznych jest mało kliniczne i bardziej służy rozwojowi osobistemu niż głębokiej pracy psychoterapeutycznej. Za każdym razem słysząc tego rodzaju zarzuty jestem zaskoczony rozumieniem i postrzeganiem terapii Gestalt jedynie w taki sposób.

Usztywniony Gestalt

Usztywniony gestalt – to efekt notorycznego odraczania potrzeb, których zaspokojenie z punktu widzenia człowieka jest konieczne i ważne. Niezaspokojone potrzeby tracą swoja siłę  i dynamikę, następnie ulegają zniekształceniu i usztywnieniu. Ten usztywniony gestalt formułuje się  w doświadczeniu dziecięcym, gdzie nie zostały zaspokojone potrzeby miłości, ochrony i opieki.

Przejawy zakłócenia samoregulacji

Według twórcy psychoterapii Gestalt F. Perlsa zakłócenie samoregulacji przejawia się również poprzez:

  • zaburzenia mięśniowo – motoryczne czyli mięśniowe opancerzenie ciała, ograniczenie możliwości oddychania, zahamowanie naturalności, tłumienie różnych obszarów i aspektów życia jak np. seksualność czy uczucia, usztywnione poruszanie się.

Niedokończony Gestalt

Niedokończony gestalt – niedomknięta sprawa, która rodzi się w sytuacji  gdy z powodu jakieś przeszkody osoba nie jest w stanie doświadczać pełnego kontaktu z obiektem zainteresowania. Na przeszkody składa się kontekst sytuacyjny np. rodzina.Zdrowy i dojrzały człowiek dąży do jak najpełniejszego kontaktu z obiektem czy tym co go aktualnie interesuje.Pozostając w kontakcie z obiektem, który go interesuje, zaspokaja swoją potrzebę i wycofuje się z kontaktu.

Kompulsywne powtarzanie

Kompulsywne powtarzanie – są to sposoby funkcjonowania, które przejawiają się dziecięcymi, niezmiennymi reakcjami osoby pomimo  faktu, że warunki otoczenia i środowiska zmieniły się. Są to również kompulsywne, energiczne próby rozwiązania istotnych problemów życiowych i potrzeb. Każda próba zawiera jednak element niepowodzenia.

Depresja

Czego można nauczyć się o depresji od nauczyciela muzyki?

Pisząc o depresji chcę odnieść się do zdarzenia, które miało miejsce w moim życiu dawno temu. Pewne mechanizmy związane z tamtą sytuacją są moim zdaniem analogiczne do tych, które pojawiają się w przypadku osób cierpiących na depresję. Jeszcze w czasach liceum, kiedy uczyłem się gry na instrumencie, miałem możliwość wzięcia lekcji u pewnego wybitnego muzyka i nauczyciela.

Cierpienie depresji w podejściu Gestalt

Fundamentem podejścia Gestalt jest relacja oraz dziejący się w jej obrębie kontakt. Znaczenie ma również tło relacji, ponieważ wpływa ono na to jaką postać/figurę/specyfikę przyjmie relacja. Każda relacja, którą tworzymy jest inna i niepowtarzalna. W każdej relacji dzieje się też zupełnie inny proces kontaktu. Z reguły nie zagłębiamy się w to jak przebiegają nasze kontakty z innymi ludźmi i jakie wynikają z nich więzi relacyjne.

Depresja mężczyzn z perspektywy terapii Gestalt

W dobie współczesnych przemian gospodarczych, kulturowych i społecznych Światowa Organizacja  Zdrowia (WHO) alarmuje, że na zaburzenia związane z depresją cierpi ok. 350 mln ludzi na świecie. Depresja staje się powoli jedną z cywilizacyjnych chorób, która dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn.

Kobiece aspekty depresji

W swojej praktyce terapeutycznej coraz częściej spotykam się z określeniem, że depresja to typowo kobieca choroba. Oczywiście na depresję nie chorują wyłączenie kobiety, jednak w porównaniu z mężczyznami, procentowo więcej kobiet cierpi z powodu tej choroby. Z jakich, więc powodów na depresję chorują częściej kobiety niż mężczyźni?

Zaburzenie afektywno dwubiegunowe - wywiad

Ma na imię Adam. Ma 23 lata. Zgodził się udzielić wywiadu i opowiedzieć czym dla Niego jest zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zdiagnozowane u Niego kilka lat temu. To niezwykle szczera opowieść. Chciałabym, aby rozmowa ta przybliżyła wszystkim jak wygląda życie osoby cierpiącej na to zaburzenie i co otoczenie może lub czego nie może dla niej zrobić. Zapraszam do wczytania się w słowa Adama.

Depresja młodzieńcza z perspektywy Gestalt

Kolejny bezsensowny dzień, kolejny dzień, który nic nie wniesie do mojego życia. Każdy kolejny przypomina mi poprzednie i wszystkie następne. Nic się nie zmienia. Jestem w ostatniej klasie liceum. Od kiedy tak mam? Nie pamiętam, długo… Znajomości, koledzy? Tak, mam… Chyba… Właściwie to wszystkie znajomości są podobne do siebie, wszystkie kolejne osoby….

Świadoma relacja z sobą

Oddech

Byłem kiedyś w trudnej sytuacji i osoba, która mi wtedy pomagała, zwróciła uwagę na mój oddech. Pamiętam te słowa : „Nie oddychasz”. Przez moment czułem się, jakby mnie ktoś spod wody wyciągnął na powierzchnię. Bo nie wiedziałem, że jest coś takiego jak oddech. I wbrew pozorom dowiedzenie się o tym nie było przyjemne. Ale popracowaliśmy nad tym, czyli nad oddechem i ciałem, i wkrótce trudna sytuacja sama się rozwiązała.

Relacje w rodzinie

Kobiecość

Z tęsknoty za Dziką Kobietą

Z tęsknoty za Dziką Kobietą – „Wszystkie jesteśmy przepełnione tęsknotą za dzikością. Nie ma na nią żadnego kulturowego antidotum. Nauczono nas wstydzić się swoich pragnień. Zapuszczałyśmy długie włosy, by zasłonić nimi swoje uczucia. Ale cień Dzikiej Kobiety wciąż za nami podąża, dniem i nocą. Nieważne, gdzie jesteśmy, ten cień ma nieodmiennie cztery łapy”.
Clarissa Pinkola Estes, „Biegnąca z wilkami”

Gęsiarka – o córce, która opuszcza gniazdo

Dawno, dawno temu… – kto z nas nie zna uczucia wewnętrznego poruszenia towarzyszącego nam, gdy słyszymy pierwsze zdanie baśniowych opowieści? Baśnie zabierają nas w obszar fantazji. W symboliczny sposób przedstawiają nasze tęsknoty, lęki, doświadczenia utraty, samotność i ból. W losach Brzydkiego Kaczątka, Jasia i Małgosi, czy królewien i królewiczów, możemy zobaczyć własne zmagania i to jak je przezwyciężyć.

Męskość

Close Menu