Dojrzałość emocjonalna – czym właściwie jest ?

Dojrzałość emocjonalna – czym właściwie jest ?

Za dojrzałego emocjonalnie uważamy kogoś, kto jest zdolny do obiektywnego i abstrakcyjnego myślenia, a jednocześnie potrafi nawiązać głęboką bliskość emocjonalną z innymi ludźmi. Osoby dojrzałe emocjonalnie potrafią funkcjonować samodzielnie, jednak równocześnie nawiązują głębokie więzi emocjonalne z innymi ludźmi i udaje im się harmonijnie łączyć oba te aspekty w codziennym życiu. Potrafią otwarcie dążyć do osiągnięcia tego, na czym im zależy; lecz nie wykorzystują przy tym innych osób. Przepracowali wystarczająco swoją historię rodzinną, aby móc budować własne, niezależne życie. Mają dobrze wykształcone poczucie „ja” i własnej tożsamości, wysoko cenią sobie też swoje najbliższe związki z innymi ludźmi.

Dojrzałe emocjonalnie jednostki czują się komfortowo z własnymi uczuciami i potrafią szczerze o nich mówić. Mają dobre relacje z innymi ludźmi dzięki wysoko rozwiniętej empatii, zdolności kontrolowania impulsów i inteligencji emocjonalnej. Są zainteresowane życiem innych i dzielą się swoimi uczuciami w atmosferze bliskości emocjonalnej. Gdy pojawia się jakiś problem, omawiają go bezpośrednio z zainteresowanymi osobami, aby wyjaśnić dzielące ich różnice.

Ludzie dojrzali emocjonalnie radzą sobie ze stresem w realistyczny, zorientowany na przyszłość sposób, świadomie przetwarzając przy tym własne myśli i uczucia. W razie potrzeby potrafią kontrolować emocje, przewidywać i przystosowywać się do rzeczywistości, robiąc użytek z empatii i poczucia humoru, aby łagodzić trudne sytuacje i wzmacniać wieź z innymi. Bycie obiektywnymi sprawia im przyjemność; znają siebie na tyle dobrze, aby przyznawać się do własnych błędów.

Joanna Tworek

Opracowanie na podstawie książki Lindsay C. Gibson „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców.”

 

Dodaj komentarz

Close Menu