Hierarchia wartości w związku.

Hierarchia wartości w związku.

Hierarchia wartości w związku.

W realnym życiu sami musimy decydować co jest dla nas ważne, jak będziemy postępować i w jakie relacje społeczne będziemy wchodzić. Dlatego warto uświadomić sobie w jakie wzorce i ideały „wyposażyła” nas rodzina pochodzenia, w jakie wyznawana przez nas religia i wreszcie, jakie proponuje nam społeczeństwo. W pewnym wieku, mając tę świadomość, dobrze jest zdecydować, co z tego „bagażu” nie wytrzymało próby doświadczenia i czasu, co zdecydowanie odrzucamy, a co zabieramy ze sobą w „dorosłe” życie.

Z czasem dojrzewamy także do zrozumienia banalnej prawdy, że życie niesie wiele niespodzianek i nie zawsze wszystko toczy się po naszej myśli. Dobrze byłoby więc zastanowić się, co jest dla nas szczególnie ważne i bez czego nie chcemy, i nie możemy żyć. Uświadomić sobie, czego najbardziej pragniemy. Do czego będziemy w życiu dążyć, i co stanowić będzie podstawę naszej motywacji do działania.

Taki proces myślowy możemy nazwać „budowaniem własnego modelu życia”. Jest to działanie dosyć umowne, gdyż świat z pewnością ten model zweryfikuje. Lecz im lepiej zostanie on zbudowany, tym większa jest szansa, że unikniemy wielu rozczarowań i porażek.

Będąc „uzbrojonym” w taką wiedzę o sobie, oraz „wizję” dotyczącą własnego życia, opartą na kilku podstawowych wartościach, można udać się na poszukiwanie tych wartości w osobie przyszłego partnera.

Dlatego też na etapie poznawania drugiej osoby dobrze jest, i wręcz należy, rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Rozmawiać o wszystkim, lecz szczególnie o tym, co dla partnerki/a jest ważne, gdyż szczególnie to ma odniesienie do planowanego wspólnego, realnego życia. Podobieństwo hierarchii wartości ma szczególne znaczenie przy próbie budowania stałej relacji partnerskiej.

W początkowej fazie znajomości, partnerzy najczęściej rozumieją się tylko na kilku płaszczyznach, a kwestia różnic w postrzeganiu innych, nie wydaje im się tak istotna. W dłuższej perspektywie różnice poglądów pomiędzy partnerami w ważnych obszarach życia nabierają znaczenia – wraz ze wzrostem wagi podejmowanych decyzji. Poglądy i wartości przestają być deklaratywne i mają przełożenie na zachowania, dokonywane wybory i działanie.

Czym więc lepsza będzie komunikacja i wzajemne poznanie partnerów, tym łatwiej będzie można sprecyzować, jaki wspólny model życia mogą realizować w przyszłości, i tym łatwiej będzie im budować trwały, dający satysfakcję związek.

Niezwykle ważnym elementem poznawania partnera i jego sposobu widzenia świata jest także obserwacja codziennego funkcjonowania. Ponieważ u wielu osób deklarowane poglądy nie zawsze bywają spójne z realnymi działaniami.
– Dobrze byłoby znać charakter partnera na tyle, aby wiedzieć, czy np. najważniejsza jest dla niego kolejna dawka adrenaliny, ciągłe „dzianie się” lub sporty ekstremalne. Aby wiedzieć, ze nie przywiązuje wagi do domowej organizacji, a wszystko podporządkowuje swojej pasji.
– Warto wiedzieć, jakie znaczenie ma dla niego wyjątkowo atrakcyjna praca, robienie kariery i posiadanie dużych pieniędzy. Czy dla osiągnięcia dóbr materialnych poświęci czas, który powinien być przeznaczony na wychowanie dzieci i przebywanie w rodzinie.
Czy materialny dostatek nie będzie ważniejszy, niż powszechnie obowiązujące zasady moralne.
– Można zapytać, na jakim miejscu partnerka stawia sprawy domowe. Czy macierzyństwo, przecież piękne w swej istocie, nie jest dla niej najważniejsze i czy nie zastąpi bliskości z partnerem.
Może zdarzyć się przecież także tak, że stając się wzorową matką i gospodynią, będzie szukać w tych zajęciach powodu do pozostawania w domu, rezygnacji z pracy oraz całego dotychczasowego życia.
– Istotnym jest, czy partner jest gotowy do roli ojca. Czy na pojawienie się dzieci nie zareaguje frustracją lub złością. Czy konieczność godzenia nowych obowiązków, zmiany rytmu dnia oraz pomocy w wychowywaniu. z dotychczasowymi pasjami i zainteresowaniami nie stanie się źródłem konfliktów i ciągłego, samotnego, wychodzenia z domu.
– Czy codzienne przebywanie u rodziców i ich opinie nie będą dla partnera ważniejsze od czasu spędzanego we własnej rodzinie
– Warto też znać zwyczaje partnera na tyle, by wiedzieć czy funkcjonuje w „normalnym” rytmie dnia i nocy, czy pracuje i czy na bieżąco zabezpiecza swoje potrzeby bytowe.
Czy gry komputerowe, alkohol i inne używki stanowią jedynie miłe urozmaicenie jego wolnego czasu, czy też są codziennym, niezbędnym, elementem życia i sposobem odreagowywania wszelkich stresów.

Poznanie partnera i jego świata zmusza także nas samych do zastanowienia się nad sobą. Żyjąc pod presją codziennego rytmu, zmuszeni jesteśmy pamiętać o setkach małych
i większych spraw. Cierpimy w hałasie i gubimy się w nadmiarze informacji. Żyjemy często w chaosie, czujemy się zmęczeni. Niejednokrotnie zadowalamy się doraźnymi rozwiązaniami problemów. Nie słuchamy własnej intuicji oraz jesteśmy w słabym kontakcie z tym, co dla nas ważne.

W wielu przypadkach związek staje się jedynie wygodną, wspólną płaszczyzną do realizacji własnych interesów każdego z partnerów. Brak troski o partnera i o związek stają się specyficzne dla czasów, w których żyjemy. Coraz bardziej dominuje model samorealizacji, bycia „silnym” i niezależnym. Asertywność mylona bywa z postawą pełną arogancji i egoizmu.

Jednak aby związek był prawdziwym związkiem, obok poznania wzajemnych hierarchii wartości partnerów, potrzebna jest także akceptacja różnic, a niejednokrotnie, umiejętność dochodzenia do kompromisów. Zdarza się, że rezygnujemy z własnych potrzeb na rzecz dobrostanu naszego partnera.

Sytuacja, gdy jedna ze stron gotowa jest całkowicie zrezygnować ze swoich najważniejszych życiowych zasad i marzeń nie jest jednak dla związku korzystna. Gdy jedno z partnerów będzie w pełni realizować swoje plany, zamierzenia i zaspokajać emocjonalne potrzeby, u drugiego tkwiące gdzieś głęboko, stłumione pragnienia i marzenia z czasem przypomną o sobie.

Nagięta do rzeczywistości hierarchia wartości także nie da o sobie zapomnieć. Wtedy niechybnie pojawi się poczucie frustracji i bycia niezrozumiałym przez osobę, która dotychczas wydawała się być najważniejsza.

W takim przypadku wartości i działania partnerów stawać się będą coraz bardziej rozbieżne. A gdy wzajemne niezrozumienie i brak troski o związek trwać będą przez dłuższy czas, może to doprowadzić do całkowitego rozpadu wzajemnej więzi.

Jerzy Smakosz

Wrocławski Ośrodek Gestalt

foto by splitshare

Dodaj komentarz

Close Menu