/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));
Jak to jest mieć niedojrzałego emocjonalnie rodzica?

Jak to jest mieć niedojrzałego emocjonalnie rodzica?

W najbliższych postach przyjrzyjmy się temu w jaki sposób niedojrzali emocjonalnie rodzice nawiązują relację ze swoimi dziećmi. Zaczniemy od komunikacji, bez której to, tworzenie i bycie w relacji nie jest możliwe.

Komunikacja w relacji z niedojrzałym emocjonalnie rodzicem jest trudna lub niemożliwa.

Jeśli próbowałeś zbudować relację z rodzicem, który miał problem z nawiązywaniem bliskości, interakcje te mogły sprawiać, że czułeś się ograniczony, zmuszany do milczenia lub odrzucany. Być może wielokrotnie próbowałeś znaleźć sposób, aby nawiązać z nim bliskość, czując się jednak wciąż na nowo niezauważany i niesłyszany. Odczuwałeś zapewne głęboką złość, co jest nieuniknione przy niewrażliwym rodzicu.

Komunikacja z osobami niedojrzałymi emocjonalnie sprawia wrażenie jednostronnej, nie są oni bowiem zainteresowani wzajemną wymianą zdań i dwustronną konwersacją. Niczym małe dzieci pragną wyłącznie uwagi i chcą, aby wszyscy interesowali się tym, co one same uważają za ciekawe. Jeśli ktoś inny cieszy się większym zainteresowaniem, znajdą sposób by znów być w centrum uwagi, przerywając, rzucając przyciągające uwagi, docinki lub zmieniając temat. Jeśli żadna z tych metod nie przynosi skutku, często ostentacyjnie się wycofują, udają znudzenie lub w inny sposób sygnalizują, że stracili zainteresowanie tym, co się dzieje- zachowanie to ma zapewnić, że uwaga zostanie skierowana właśnie na nich.

Oprac. Joanna Tworek
– na podstawie książki Lindsay C. Gibson „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu