/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));
Jaki wpływ na moje życie może mieć relacja, której doświadczałem/am w dzieciństwie z moimi rodzicami?

Jaki wpływ na moje życie może mieć relacja, której doświadczałem/am w dzieciństwie z moimi rodzicami?

Jeśli w dzieciństwie czułeś się nie zauważony pod względem emocjonalnym, przez swoich rodziców w dorosłości możesz zacząć odczuwać samotność emocjonalną, gdy utracisz z kimś bliskość emocjonalną. Jeśli tego typu uczucie towarzyszy Ci przez całe życie, oznacza to, że zapewne nie okazywano Ci wystarczającej wrażliwości na Twoje potrzeby emocjonalne, gdy byłeś/aś dzieckiem.

Dzieci wychowywane przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców czują się niezwykle samotne. Tacy rodzice mogą wyglądać i zachowywać się zupełnie normalnie, troszczyć się o dobrostan fizyczny swoich dzieci oraz dbać o ich odpowiednie żywienie i bezpieczeństwo. Jeśli nie nawiążą jednak trwałej bliskości emocjonalnej ze swoim dzieckiem, w miejscu, w którym mogło się pojawić poczucie prawdziwego bezpieczeństwa, pozostanie u niego ziejące wyrwa.

Samotność wynikająca z czucia się niezauważanym przez innych przysparza równie głębokiego cierpienia, co zranienie fizyczne, nie jest jednak widoczna z zewnątrz. Samotność emocjonalną można porównać do uczucia pustki lub życiowego osamotnienia. Jeśli doświadczasz takiego uczucia odpowiedzialność za to ponoszą Twoi rodzice. Dzieci nie mają odpowiednich narzędzi, aby rozpoznać brak bliskości emocjonalnej w relacjach z rodzicem.

Jeśli Twój rodzic obawiał się głębokich uczuć, to fakt , że potrzebujesz pocieszenia, wzbudzał w Tobie być może tylko krępujące uczucie wstydu. Samotność może Ci doskwierać również , jeśli bezwiednie wybierasz relacje miedzy ludzkie, które nie mogą zapewnić wystarczającej bliskości emocjonalnej w dorosłości.

W najbliższych postach będziemy przyglądać się temu zjawisku i szukać możliwości i sposobów by zadbać o siebie i dokonać zmiany w tu i teraz.

Joanna Tworek

Opracowanie na podstawie książki Lindsay C. Gibson „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców.”

Dodaj komentarz

Close Menu