NAJWAŻNIEJSZY ZWIĄZEK czyli mądra miłość do siebie.

W minionym poście pisałem trochę o nauce i pracy, bez których trudno jest zbudować bliskie relacje z innymi ludźmi. Nie można jednak po drodze zapomnieć o sobie. Dlatego bez nauki i pracy również nad budowaniem bliskiej relacji z sobą nasze relacje z innymi nie będą dojrzałe i głębokie. Jak piszę Sonya Friedman „sposób, w jaki traktujesz siebie, ustala standardy dla innych”.

W ostatnim czasie natknąłem się na książkę Iwony Majewskiej – Opiełka pt. „NAJWAŻNIEJSZY ZWIĄZEK czyli mądra miłość do siebie”. Autorka w niezwykły sposób ujmuje temat relacji z sobą oraz rozwoju poczucia własnej wartości, które jest kluczowe w kontekście wielu obszarów naszego funkcjonowania. Oczywiście również w kontekście relacji z innymi ludźmi.

Bardzo polecam tę pozycję. Książka napisana jest w mądry, przystępny, ciepły i wspierający sposób. Autorka dzieli się przy tym swoim osobistym doświadczeniem budowania relacji z sobą i różnymi etapami, które przechodziła na tej drodze. Książka, co ważne zawiera także szereg ćwiczeń i praktycznych wskazań w jaki sposób budować poczucie własnej wartości i dobrą relację z sobą.

Krzysztof Pawłuszko

Poniżej fragment zapowiedzi Autorki:
Poczucie własnej wartości to nie wysoka samoocena. Nie egoizm, egocentryzm ani narcyzm. To nawet nie asertywność czy świadomość własnych potrzeb. Poczucie własnej wartości to coś znacznie więcej – to mądra miłość do siebie i szacunek dla samego siebie. To bycie na co dzień swoim najwierniejszym przyjacielem, a nie wrogiem. Związek z samym sobą jest najważniejszym związkiem w naszym życiu, czy chcemy to przyznać czy nie. Nie możemy bez niego żyć ani przed nim uciec. Przeważnie jednak go zaniedbujemy, ignorujemy i nie doceniamy, co często ma dla nas przykre konsekwencje.

Dodaj komentarz

Close Menu